Máte webovou stránku. Vše funguje, design webu je skvělý a očekáváte, že se vám klienti díky vaší nové webové stránce jen pohrnou. Jednou z možností, jak jim umožnit vás kontaktovat, je přidat e-mailový a telefonní kontakt, tím ale riskujete. Druhou možností je sestavit webový formulář, kde si sami určíte, co přesně od lidí chcete vědět. Je proto důležité aby lidé věděli, jak mají váš webový formulář vyplnit, případně kde dělají chybu, když jim nejde odeslat. Webový formulář je při tvorbě webových stránek základ, pokud nechcete odradit klienty ještě dřív než se vám vůbec ozvou. A co teprve ho využít pro potěšení vašich návštěvníků webu.

  1. Zobrazujte úspěšnost průběhu vyplňovaní formuláře

Je úplně běžné, že se člověk o tom, jestli postupuje při vyplňování formuláře na webové stránce správně, dozví až po odeslání. Využijte grafické prvky, které mu již při vyplňování oznámí, jestli danou kolonku vyplnil správně nebo ne – třeba barevné odlišení kolonek (zelená-červená) nebo fajka s křížkem.

  1. Pozor na přehlednost! Myslete na zarovnání.

Vždy je lepší mít popisek toho, co má zadavatel v dané kolonce vyplnit, nad danou kolonkou. Proč? Protože když je vedle ní zleva a není správně zarovnán, může to uživatelům prodlužovat čas vyplnění a zbytečně je otravovat.

  1. Využijte našeptávač

Tak třeba při vyplňování adresy. Měst v České republice je jen omezený počet a vy si určitě dokážete zjistit, ze kterých vaši klienti přicházejí nejčastěji. Máte tak k dispozici data, které dokážou zjednodušit vyplňování formuláře vašim dalším pisatelům. Představte si, že jste z Hradce Králové a vyplňujete formulář. Jak by vás potěšilo kdyby vám formulář urychlil vyplňování města již při druhém písmenu?

  1. Přidávejte k formuláři popisky

Třeba v jakém tvaru je potřebné zapsat telefonní číslo, PSČ nebo, že vyplněný e-mail musí obsahovat znak @.

  1. Neobtěžujte lidi zbytečným množstvím popisků

Na druhé straně však všeho hodně škodí, i popisků. Neoznačujte každý povinný údaj, když nepovinný je jen jeden – označte ten nepovinný!

  1. Ptejte se jen na ty informace, které jsou opravdu nutné

Jak už bylo zmíněno víš, nikomu se nechce ztrácet vyplňováním formuláře příliš mnoho času. Tak na co se ptát na něco co při prvém kontaktu vůbec není důležité?

  1. Lidi vám věnují svůj čas, potěšte je

Tohle je spíše už jen taký bonbónek na závěr :) Chcete-li si lidi doopravdy získat, pochvalte jim třeba jejich jméno po tom, jak ho vyplní. Taková hláška „Marek, to je doopravdy hezké jméno“ dokáže každému zlepšit den!