Na českém trhu je v oboru vývojářů a vývojářských firem obrovská konkurence. A je poměrně těžké si vybrat správnou firmu. Programátoři se dělí v zásadě na tři skupiny. První se zaměřuje na velké korporátní klienty (nejčastěji státní organizace, banky, pojišťovny), pro které vyvíjí složitý software. Ti si také za svou práci nechají pochopitelně velmi dobře zaplatit a pustí se jen do velkých a pro ně zajímavých projektů.

Druhá skupina se zaměřuje na menší a středně velké klienty. Jedná se často o živnostníky, kteří nabídnou velmi dobrou cenu, ovšem výsledná kvalita a garance za bezproblémový provoz aplikace pokulhává. Tyto na první pohled výhodné nabídky se v budoucnu většinou velmi prodraží na opravách. V lepším případě dostane klient hotovou webovou stránku bez přípravy a plánu na propagaci.

Třetí skupinu programátorů tvoří vývojářské společnosti, které mohou nabídnout stejnou kvalitu jako velké firmy, které se zaměřují na ty největší klienty. Pro menší a střední klienty se tedy rozhodně vyplatí připlatit si za společnost, která může za svou práci ručit a má svůj vlastní profesionální tým vývojářů, kteří pracují na hlavní pracovní poměr v dané firmě. Větší náklad na začátku se brzy vrátí v podobě bezproblémového chodu webu či eshopu a jejich uchycení na čím dál tím větším a konkurenčním internetovém trhu.

Doporučení

  • Nenechte se zmást přívětivou cenou za hodinu programování

(jednomu vývojáři může trvat ta samá práce hodinu a druhému třeba deset hodin)

  • Ptejte se na přehlednost kódu

(budete-li chtít webovou stránku dále inovovat s jiným vývojářem, musí být kód přehledný – jinak se práce prodraží)

(mnoho firem se pyšní zvučnými jmény společností ve svých referencích – často však pro danou společnost nikdy nepracovali)