Testování webu je jeden z nejdůležitějších kroků v procesu tvorby webu a také posledním před finálním spuštěním. Uživatelské testování nám dokáže odhalit problémy, se kterými by se návštěvníci webu mohli potýkat a které by jim například mohly bránit v nákupu či provedení objednávky. Nikdo nemá navíc patent na to, aby dokázal předpovědět chování návštěvníků na webu. Natož programátor, který řeší spíše otázku funkčnosti webu a ne toho, jak bude působit na uživatele.

Co se dá testovat?

·         formuláře

·         webové aplikace

·         layout webové stránky

·         návrh designu

·         grafika (jednotlivé prvky na webu, logo, písmo, ikony,..)

·         samostatné části webu,

·         kompletní web

 

Jak probíhá testování?

Nejprve je potřeba specifikovat cílovou skupinu, na kterou bude web zaměřen. Jsou vaši zákazníci ženy ve věku 20-40 let? Pak by měl vzorek testerů odpovídat cílové skupině. Měl by být také co největší a složen rovnoměrně jak věkově, tak dle úrovně pokročilosti při práci s internetem. Zvolení správného vzorku testerů významně ovlivňuje úspěšnost či neúspěšnost testování.

V dalším kroku je potřeba specifikovat úkoly, které budou testeři provádět (provést nákup, platbu, najít na webu informace, vyplnit formulář atd.). Následně je provedeno samotné testování a na základě toho vyhodnocení. Testování webu by měli provádět odborníci, kteří mají s testováním webových stránek zkušenosti a mají také k dispozici systémy a programy určené na uživatelské testování.

 

Mohlo by vás zajímat:

Konzultace zdarma

Blogujeme

6 kroků k úspěšnému webu

S kým spolupracujeme